به این موضوع هم می‌توان فکر کرد که چرا بازار ناسزاگویی و برچسب‌زنی در فضای مجازی انقدر داغ است؟ طبیعی است همین افرادی که در فضای مجازی به این راحتی به هر کسی که مثل خودشان فکر نمی‌کند دشنام می‌دهند در عالم واقع نیز رفتار مشابهی دارند.

نمی‌دانم چرا بعضی کاربران دوست دارند که همه مثل خودشان باشند، مثل خودشان فکر کنند، مثل خودشان انتخاب کنند و مثل خودشان تصمیم بگیرند! این چه منطقی است؟ دلیل عقلی یا نقلی برایش وجود دارد؟ پیامبران هم چنین کاری نمی‌کردند.

اصلا فرض کنیم که یک فرد، در ظهر یک روز تابستانی که داغی آفتاب در سر و صورت همه احساس می‌شود و نورش چشمان همه را کور می‌کند، روز روشن را منکر شود و بگوید الان شب است! خب نهایتا وظیفه دیگران این است که با ارائه دلیل به او بگویند که نخیر، الان روز است و تو داری اشتباه می‌کنی. اگر او پذیرفت که هیچ؛ اما اگر نپذیرفت، کسی حق ندارد به او دشنام بدهد یا مسخره‌اش کند یا اعتقاداتش را در زمینه‌های دیگر زیر سؤال ببرد و تحقیرش کند.

اگر مسخره‌کردن و فحاشی هنر بود، قطعا پیامبران و اولیای خدا در این راه بر همگان پیشی می‌گرفتند. مسخره‌کردن و اهانت به دیگران، فقط و فقط نشانه‌ی ضعف شخصیتی و تربیتی و مختل‌بودن سیستم اندیشه‌ورزی انسان است.

عده‌ای گفتگو را با مجادله و کل‌کل و رجزخوانی و مچ‌گیری اشتباه گرفته‌اند؛ متاسفانه وقتی حب و بغض‌های سیاسی نیز با این مجادله‌ها توأم می‌شود، اصلا دیگر نمی‌توان نامش را گفتگو گذاشت. تجربه نشان داده که می‌توان حتی از نحوه‌ی آب‌خوردنِ کسی که قبولش نداریم هم ایراد گرفت.

چاره چیست؟ چاره در مطالعه است؛ در خواندن تاریخ و رمان و کتاب است؛ در پرهیز از واردشدن به صحبت‌های پوچ و بی‌فایده است؛ در دوراندیشی و احترام به نظر مخالف است.

جواب برهان را با برهان باید داد؛ برای رد یک ادعا باید برهان ارائه کرد. وگرنه همه بلدند در پاسخ به یک ادعا، استیکرهای تمسخرآمیز و حرف‌های چاله‌میدانی و تحقیرآمیز بزنند. عباراتی مثل «اصلا هر چی تو بگی درسته»، «از تو بعیده که اینجوری فکر کنی!!»، «من فکر می‌کردم درک و سوادت بیشتر از این حرفاست»، «آبو بریز اونجا که می‌سوزه»، «سن و سالت به این حرفا نمی‌خوره»، «تو رو چه به این حرفا» و ... برهان و دلیل محسوب نمی‌شوند.

ارائه جواب منطقی، مطالعه و تفکر می‌خواهد. اگر منطقش را، مطالعه‌اش را و فکرش را نداریم، مجبور نیستیم وارد گفتگو شویم. اگر فکر می‌کنیم که طرف مقابل‌مان فردی غیر منطقی است، با ادامه‌دادن گفتگو با او، فقط به خودمان توهین کرده‌ایم و ارزش موضوع مورد بحث را پایین آورده‌ایم.

منبع : برای اندیشه |چرا بازار برچسب‌زنی و ناسزاگویی داغ است؟
برچسب ها : خودشان ,برهان ,است؛ ,گفتگو ,ارائه ,دلیل ,فضای مجازی